Pierwsza pomoc psu w nagłych przypadkach

 Decydując się na wspólne życie z czworonogiem, bierzemy za niegoCarmen odpowiedzialność. Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy od nas – psich przewodników - zależeć będzie, czy pomożemy naszemu pupilowi na czas. Dlatego warto wiedzieć jak udzielić pierwszej pomocy.

Numer telefonu do weterynarza i pogotowia weterynaryjnego powinien wisieć w ogólnie dostępnym miejscu, np. na lodówce. W sytuacji stresowej nie fundujmy psu dodatkowego zdenerwowania, on wyczuwa emocje, a nasze opanowanie ułatwi udzielenie pierwszej pomocy.

Pamiętajcie, że pomimo udzielenia psu pierwszej pomocy zawsze należy skonsultować wypadek z weterynarzem.  Niekiedy bowiem wydaje nam się, że np. rana jest płytka i dobrze ją oczyściliśmy, a kilka godzin później może rozwinąć się stan zapalny.

O tym, jak pomóc psiakowi, kiedy ma biegunkę czy gorączkę, jak opatrzyć ranę, jak postępować w przypadku udaru cieplnego czy też w przypadku złamania możecie poczytać w artykule napisanym przez Kasię Godlewską z Hodowli Hovawartów „Z Krainy Żabek” KLIK.

Iwona Piatkowiak
foto: Katarzyna Godlewska