Know-HOV, czyli hovawart w pytaniach i odpowiedziach - FAQ

 

Co je pies rasy hovawart?

Jak często i co je szczeniak? 

Co można dawać psu do jedzenia poza suchą karmą?

Czy podajemy psu dodatkowe witaminy i suplementy? 

Czy hovawart może mieszkać na dworze?

Czy hovawart może mieszkać w bloku?

Czy hovawart jest dobrym stróżem?

Jak długo szczeniak może siedzieć sam w domu?

Jak często szczenię załatwia potrzeby fizjologiczne?

Dla kogo hovawart?

Czy hovawart nadaje się dla kogoś, kto nie miał nigdy wcześniej psa?

Czy hovawart nadaje się dla rodzin z dziećmi?

Suczka czy pies?

Jak długo żyje hovawart?

Kiedy hovawart dojrzewa?

Jak długie i jak częste powinny być spacery z hovawartem? 

Czy hovawarty trzeba szkolić?

Kiedy zacząć szkolenie z hovawartem? 

Jaki sport można uprawiać z hovawartem?

Czy hovawart może żyć z innym psem pod jednym dachem?

Czy hovawarty są agresywne?

Ile kosztuje hovawart?

 

 


Co je pies rasy hovawart?

Psy tej rasy nie mają specjalistycznych wymagań żywieniowych.
Można je karmić karmą (suchą lub mokrą) albo domowym jedzeniem (gotowanym lub dietą BARF). W każdym jednak przypadku trzeba pamiętać, aby dostarczać psu jedzenie pełnowartościowe.

Żywiąc psa nie podawajmy mu odpadków z naszego stołu. Najbardziej bezpieczną metodą karmienia są gotowe produkty: sucha i mokra karma (najlepiej z serii np. Premium i Super Premium), które są odpowiednio zbilansowane do wieku psa i jego zapotrzebowania energetycznego. W przypadku samodzielnie przygotowanych posiłków warto wspomóc się pomocą weterynarza, aby nie doprowadzić u psa do braków witaminowych czy mineralnych.

 

Jak często i co je szczeniak?

Szczenięta do 4 miesiąca życia powinny jeść cztery posiłki dziennie, następnie do 6 miesiąca trzy posiłki dziennie, a od 7 miesiaca przechodzimy na karmienie dwa razy dziennie. W okresie szczenięcym, do ukończenia 18 miesiąca, sugeruję karmienie karmą suchą gotową. Karmy gotowe są odpowiednio zbilansowane do wieku szczenięcia oraz jego wielkości.

 powrót do góry    >>>>>

Co można dawać psu do jedzenia poza suchą karmą?

W formie przekąsek można podawać: cielęce kości (surowe lub wędzone), przysmaki wędzone jak np. uszy, żwacze, ogony. Dodatkowo można podać jogurt, twaróg, żółtko. W formie super rarytasów polecam psie ciasteczka - przepisy.

Dając psu dodatkowe jedzenie trzeba zawsze pamiętać, aby pomniejszyć codzienną rację żywieniową proporcjonalnie do wydanych smakołyków.

 

Czy podajemy psu dodatkowe witaminy i suplementy?

Jeśli pies je dobrze zbilansowaną karmę pochodzącą z serii Premium i Superpremium nie należy podawać mu żadnych dodatkowych środków. W przypadku obaw o stawy należy skonsultować to z weterynarzem. Można wówczas wykonać biochemię krwi i oszacować, czy konieczne jest podanie psu środków witaminowych i mineralnych.
Jeśli pies je posiłki samodzielnie przez nas przygotowane zalecam, aby każde wprowadzenie witamin i suplementów konsultować z weterynarzem.

Nadmiar witamin może zaszkodzić psu.

 powrót do góry    >>>>>

Czy hovawart może mieszkać na dworze?

Hovawarty są rasą psów stróżujących, więc jak najbardziej mogą mieszkać na dworze. Jednak z uwagi na to, że są to także psy rodzinne wymagające socjalizacji powinny przynajmniej przez pierwszy rok życia, lub dłużej, mieszkać w domu z właścicielami, a później również mieć nielimitowany dostęp do swojego ludzkiego stada.

 

Czy hovawart może mieszkać w bloku?

Tak, jest wiele hovawartów mieszkających w blokach i są bardzo szczęśliwe. Mieszkanie w bloku ma swoje dodatkowe plusy, gdyż opiekun czworonoga jest wręcz zmuszony do zwiększonej opieki nad swoim pupilem, co przekłada się moim zdaniem na wzmocnienie więzi między nimi. Hovawarty mieszkające w mieszkanaich są z reguły spokojne, leżą i wyczekują na spacer i zabawę z właścicielem. Moim zdaniem ważniejszy jest czas, jaki właściciel może poświecić swojemu psu, niż olbrzymi dom z wielką posesją, które będzie opuszczał od wielkiego święta.

 

Jak długo szczeniak może siedzieć sam w domu?

Odbierając szczeniaka warto i powinno się zarezerwować sobie kilka dni wolnego w ramach tzw. „urlopu wychowawczego”. Długość okresu jest uzależniona od waszych możliwości zawodowych, jednakże czym dłużej tym lepiej. Szczenię wymaga większego nakładu czasowego ze względu na naukę higieny i socjalizację. Jeśli jednak nie macie możliwości i musicie iść do pracy, maluch da radę wytrzymać kilka godzin sam. Jeśli mały hovawart nie jest nauczony przebywania w klatce, trzeba zabezpieczyć pomieszczenie, aby nie zrobił sobie krzywdy oraz liczyć się z niespodziankami, które znajdziemy na podłodze. 

 

Jak często szczenię załatwia potrzeby fizjologiczne?

Większość szczeniąt wyjeżdża z hodowli do nowych domów w wieku 8 tygodni. Maluchy nie są w stanie w pełni kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. Dlatego też, warto od pierwszych chwil zainwestować w tę naukę. Wyprowadzamy szczenię średnio co 2 godziny oraz po każdym jedzeniu i każdym przebudzeniu ze snu. Warto także wzmacniać pozytywnie załatwienie potrzeby fizjologicznej w miejscu przez nas preferowanym. Zawsze polecam właścicielom moich szczeniąt, aby każdorazowo nagradzali szczenię dobrym słowem, głaskaniem oraz obowiązkowo smakołykiem.  Jeśli szczenię załatwi się w domu nie bijcie go i nie krzyczcie, zainwestujcie w metody pozytywne, to pozwoli na zbudowanie większej i trwalszej więzi pomiędzy wami a waszym hovawartem. Dodam także, że nie polecam nauczania załatwiania potrzeb fizjologicznych na podkładach higienicznych, gdyż pies zaucza się, że można sikać w domu. 

 powrót do góry    >>>>>

Czy hovawart jest dobrym stróżem?

Hovawarty są doskonałymi stróżami. Większość hovawartów nie oszczekuje „bez sensu” każdej zbliżającej się osoby do ogrodzenia. Hovki potrafią doskonale oszacować zagrożenie. Zaproszonych przez właścicieli gości witają jak członka rodziny, intruzów traktują „na bogato”.

 

Dla kogo hovawart?

Hovawart nie jest psem dla każdego. Są to duże psy wymagające konsekwentnego prowadzenia, którym trzeba zapewnić ruch. Wymagają kontaktu z człowiekiem, wspólnych zabaw, spacerów i szkolenia. Jeśli nie znajdziecie dla niego przynajmniej godziny dziennie, to nie jest to rasa dla Was.

 powrót do góry    >>>>>

Czy hovawart nadaje się dla kogoś, kto nie miał nigdy wcześniej psa?

I tak i nie. Hovawarty to psy o mocnym, często dominującym charakterze. Teoretycznie łatwiej poradzi sobie z nimi ktoś, kto miał wcześniej dużego psa. Jednakże osoba świadoma swojego wyboru i odpowiedzialna, która nie posiadała wcześniej psa, może stać się także doskonałym przewodnikiem. Ważna jest konsekwencja i chęć porozumienia się z psem. Uważam i zawsze sugeruję nabywcom moich szczeniąt, zarówno nowicjuszom i psiarzom, że szczególnie ważny jest pierwszy rok poświęcony psu, który z pewnością zaprocentuje w dalszym wspólnym życiu. Warto zatem zainwestować w szkolenie, udać się do psiego przedszkola, czy na kurs podstawowy.

 

Czy hovawart nadaje się dla rodzin z dziećmi?

Hovawarty to psy rodzinne, więc nie powinny pojawić się problemy na linii pies – dziecko.

Dobrze zsocjalizowany pies o stabilnej psychice nie zrobi dziecku krzywdy. Ważne, aby rodzice ucząc szczeniaka zachowań względem dziecka potrafili także nauczyć swoje dziecko, jak zachowywać się względem psa. Problemy mogą pojawić się okresie szczenięcym, kiedy piesek jest mocno żywiołowy, psoci i na wszystkim i wszystkich sprawdza swoje ostre zęby. Nie jest to jednak zachowanie agresywne, a tylko wynikające z okresu rozwoju w jakim się znajduje. Zagrożeniem może być także wielkość psa kontra np. roczne dziecko, który może z racji swojej wagi przewrócić maluszka.

Należy także pamiętać, że nie wolno zostawiać dzieci bez nadzoru z psem, nawet, gdy mamy do psa 100% zaufanie.

 powrót do góry    >>>>>

Suczka czy samiec?

Pytanie odwieczne posiadające zwolenników po każdej ze stron. I suka i samiec mają swoje plusy i minusy. Uważam jednak, że przy wyborze szczeniaka nie należy opierać się wyłącznie na preferencjach związanych z płcią, a zastanowić się jaki ma być ten pies, jakie ma mieć cechy i co chcemy z nim robić na co dzień.

 

Jak długo żyje hovawart?

Średnia wieku psów tej rasy to 10-12 lat. Zdarzają się osobniki dożywające nawet 16 roku życia.     

 powrót do góry    >>>>>

Kiedy hovawart dojrzewa?

Jak większość ras dużych stosunkowo późno. Suki około 2-3 lat, a samce nawet do 4 roku życia.

 

Jak długie i jak częste powinny być spacery z hovawartem?

Bez względu na to, czy pies mieszka w mieszkaniu, czy domu z ogrodem powinien mieć możliwość codziennego spaceru ze swoim właścicielem. Długość spaceru i jego intensywność uzależniamy od naszych preferencji i możliwości. Może to być jeden długi 1-2 godzinny spacer, a mogą to także być dwa krótsze. Spacer powinien być także dostosowany do wieku i możliwości psa. Trzeba pamiętać, że dom z ogrodem nie zapewni psu niezbędnego ruchu. Hovawarty mieszkające na ogrodzie z reguły przez większość czasu leżą i obserwują otoczenie. Dochodzi wówczas do zwiotczenia mięśni, co może spowodować problemy z poruszaniem się.

powrót do góry    >>>>>

Czy hovawarty trzeba szkolić?

Warto i powinno sie! Hovawarty należą do psów dużych o twardym charakterze. Szkolenie wzmacnia więź pomiędzy przewodnikiem a psem. Uczy obie strony życia i wzajemnych relacji. Wyznacza granice. Ponadto szkolenie to fajna forma na spędzenie wspólnego czasu, który sprawia przyjemność obu stronom.


Kiedy zacząć szkolenie z hovawartem?

Im wcześniej, tym lepiej! W szkoleniu hovawarta najlepsze efekty przynoszą metody pozytywnej motywacji. Zaczynamy szkolenie poprzez zabawę od pierwszych dni w nowym domu. Pierwszym ćwiczeniem może być podążanie za przewodnikiem stopniowo wprowadzając utrudnienia i nowe zadania. Warto udać się ze szczeniakiem do psiego przedszkola i przedłużyć edukację chociaż o szkolenie podstawowe.

 powrót do góry    >>>>>

Jaki sport można uprawiać z hovawartem?

Hovawarty są psami wszechstronnymi. Z racji swoich predyspozycji rasowych doskonale sprawdzają się w obronie, posłuszeństwie czy tropieniu. Znam osobiście również hovki, które trenują z dużymi sukcesami agility. Myślę, że nie tyle ważny sam rodzaj sportu, a czas, który właściciel poświęca na wspólną aktywność ze swoim psem.


Czy hovawart może żyć z innym psem pod jednym dachem?

Tak, może, ale przy wyborze towarzysza życia psiego dla naszego hovawarta trzeba pamiętać, że to psy o silnym charakterze z tendencją do dominacji. Dwa hovawarty w domu są możliwe, o ile nie będą to dwa samce. W przypadku współżycia z mniejszymi  rasami hovki dogadują się praktycznie „bezproblemowo”.

powrót do góry    >>>>>


Czy hovawarty są agresywne?

Nie, aczkolwiek jak w każdej innej rasie, zdarzają się pojedyncze agresywne psy. Hovawart, który jest stabilny psychicznie i prawidłowo zsocjalizowany, nie będzie stwarzał zagrożenia dla otoczenia. 

 
Ile kosztuje hovawart?

Myślę, że nie tyle ważne jest to ile za niego zapłacimy, a to ile będzie nas kosztowało jego miesięczne utrzymanie. Ceny hovawartów w Polsce są różne. Średnia cena oscyluje wokół 3000 zł, można jednak znaleźć hodowle sprzedające nawet za 1200 zł. Pozostaje jednak pytanie,  i wg mnie niepokój, dlaczego cena jest taka niska? Zainteresowanych zapraszam do przeczytania artykułu mówiącego o hodowlach i pseudo-hodowlach.

Cena, którą nabywca płaci za szczenię jest i tak stosunkowo niska do kosztów utrzymania szczenięcia. Szkolenie, opieka weterynaryjna, dobra karma kosztują miesięcznie nie mniej niż 150 zł.

powrót do góry    >>>>> 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

powrót do góry    >>>>>