Odchów szczeniąt - od narodzin do odsadzenia - tydzień po tygodniu

Artykuł w fazie roboczej:) - pisany na bieżąco wraz z rozwojem Skarbów „D”

Moje małe D-Skarby najedzone smacznie śpią. Jako, że mają dopiero 2 tygodnie mam jeszcze chwilę na wykorzystanie czasu w twórczy sposób, dlatego powstaje poniższy artykuł. Mam nadzieję, że przyda się osobom planującym szczenięta, mi posłuży za pomoc w przyszłych miotach, a oczekującym na moje maluszki pokaże, co też dzieje się lub może się u nas dziać w poszczególnych tygodniach ich życia.

 

ODCHÓW SZCZENIĄT TYDZIEŃ PO TYGODNIU

PIERWSZY TYDZIEŃ ŻYCIA

DRUGI TYDZIEŃ ŻYCIA

TRZECI TYDZIEŃ ŻYCIA

CZWARTY TYDZIEŃ ŻYCIA

PIĄTY TYDZIEŃ ŻYCIA

SZÓSTY TYDZIEŃ ŻYCIA

SIÓDMY TYDZIEŃ ŻYCIA

ÓSMY TYDZIEŃ ŻYCIA

 

 


 

PIERWSZY TYDZIEŃ ŻYCIA

Karmienie szczeniąt

Nowo narodzone szczenięta są głuche i ślepe. Mają natomiast dobrze rozwinięty zmysł węchu i dotyku, dzięki nim z łatwością odnajdują sutek matki i rozpoczynają ssanie. Podczas karmienia nie należy przeszkadzać suce. Jeśli jakieś szczenię nie potrafi odnaleźć sutka powinno mu się pomóc. Dla noworodków bardzo ważne jest, aby zaraz po porodzie rozpoczęły pobieranie pierwszego mleka zwanego siarą. Siara jest cieczą tłustą, żółtawą i bogatą w antyciała, chroni szczenię w pierwszych tygodniach życia. Po kilkunastu godzinach w miejsce siary pojawia się mleko. Jeśli suka ma wystarczającą ilość pokarmu powinno unikać się dokarmiania szczeniąt. W przypadku konieczności podaje się tylko i wyłącznie preparat mlekozastępczy dla psów. Nie wolno karmić maluszków krowim mlekiem, gdyż szczenięta nie potrafią go trawić.

Szczeniaki zaraz po porodzie mogą tracić na wadze (ok. 10%), jest to naturalne, ale maksymalnie do 48 godzin powinny zacząć przybierać. Przydatne w kontrolowaniu przyrostu jest codzienne ważenie szczeniąt. W przypadku miotów bardzo licznych warto wykonywać tę czynność dwa razy dziennie. Szczenięta z najmniejszym przyrostem staramy się dokładać podczas jedzenia do najbardziej mlecznych sutków.

Pielęgnacja szczeniąt

Szczenięta śpią przez 90% czasu dnia, resztę poświęcają na jedzenie. Są bardzo wrażliwe na temperaturę otoczenia, ponieważ nie mają jeszcze wykształconej własnej termoregulacji ciała. Należy unikać wyziębienia jak i przegrzania. Temperatura nowo narodzonego szczenięcia wynosi około 37 stopni Celsjusza (badane doodbytniczo).

Suki intuicyjnie same dbają o higienę szczeniąt. Polega ona na myciu językiem brzuszka malców. Ma to na celu pobudzenia odruchu oddawania moczu i kału. Jeśli z jakiś przyczyn suka tego nie robi, hodowca musi przejąć tę rolę. Po każdym posiłku wacikiem kosmetycznym nawilżonym ciepłą wodą sam masuje brzuch szczenięcia, aż do pojawienia się moczu. Dodam, że szczenię nie za każdym razem po takim masażu oddaje kał.

Socjalizacja i wychowanie

W pierwszych tygodniach życia szczeniąt ciężko mówić o wychowaniu czy nawet o socjalizacji. Można natomiast iść w tym kierunku. Ku temu może służyć wprowadzenie wczesnej stymulacji neurologicznej u szczeniąt, która ma na celu pobudzenie ich układu nerwowego. To pięć prostych ćwiczeń, które wykonuje się codziennie, począwszy od trzeciego dnia życia, a kończąc na szesnastym. Ćwiczenia te mogą przynieść wiele korzyści, jak np. poprawa funkcjonowania naczyń serca, wzmocnienie układu krążenia i gruczołów wydzielających adrenalinę, zwiększenie odporności na stres i choroby.

Ich motoryka ciała skupia się głównie na pełzaniu. Pod koniec pierwszego tygodnia szczenię może już unieść swój ciężar na przednich łapach.

Opieka nad suką

Karmiąca suka wymaga diety wysokobiałkowej. Na rynku dostępne są specjalistyczne karmy np. Royal Starter. Karmę tę suka je od 6 tygodnia ciąży aż do zakończenia karmienia szczeniąt. Tę samą karmę dostaną także szczenięta jako swój pierwszy pokarm.

Produkcja mleka przez sukę jest ogromnym wysiłkiem dla organizmu. W tym czasie zapotrzebowanie suki na energię wzrasta 2-4 krotnie, a na białko 4-6 krotnie. Laktacja trwa około 6 tygodni, przy czym największa produkcja mleka następuje w 2 i 3 tygodniu od porodu. Karmienie suki w pierwszych 3 tygodniach powinno być częste i stanowić przynajmniej 300% normalnej porcji żywieniowej. Większość hodowców stosuje zasadę "jedzenia do woli". Pilnie obserwujemy sukę, jej zachowanie, wagę. Jeśli zaczyna chudnąć może to oznaczać, że pokarm jest ubogi, a w efekcie przyrost wagi szczeniąt będzie niski i maluchy będą wymagały dokarmiania.

Z ciekawostek dodam, że podczas laktacji suka produkuje 2-3 razy więcej mleka niż wynosi jej waga ciała. Hovawartka ważąca około 30 kg wytwarza przy 6 szczeniętach ponad 2 litry mleka dziennie!!!!

Codziennie należy kontrolować czystość legowiska. Jeśli suka nie zjada odchodów malców trzeba je usunąć. Posłanie powinno być stale czyste. W razie potrzeby można wilgotną gąbką delikatnie przetrzeć brzuch i sutki suki, a następnie osuszyć skórę. Maluchom należy delikatnie przycinać pazurki, gdyż w trakcie picia mleka potrafią bardzo podrapać brzuch matki. Jeśli dojedzie do zadrapań można je przetrzeć wacikiem nasączonym w Rivanolu.

Problemy

Wszelkie odstępstwa od normy należy konsultować z weterynarzem. U suki np. podwyższona temperatura, biegunka, drżenie ciała. U szczeniąt np. zbyt niski przyrost wagi, biegunki. Do innych problemów można zaliczyć upadki szczeniąt w pierwszych dniach czy też tygodniach życia. Często ciężko ustalić ich powód, a mogą być spowodowane np. przygnieceniem szczenięcia przez sukę, wadami wrodzonymi, chorobami zakaźnymi.

 

tesoro mio  tesoro mio hovawart  hovawart tesoro mio

 DRUGI TYDZIEŃ ŻYCIA

 

Karmienie szczeniąt

Szczenięta w dalszym ciągu są karmione mlekiem matki. Jeśli słabo przybierają na wadze można wprowadzić preparat mlekozastępczy dla psów np. Babydog Milk Royal. Zdecydowanie jednak lepiej jest wpłynąć na mleczność suki poprzez zwiększenie porcji jedzenia, którą dzielimy na kilka porcji dziennie. Można podać suce jedną kostkę twarogu dziennie, najlepiej chudego.

Pielęgnacja szczeniąt

Suka nadal pielęgnuje sama szczenięta wylizując im brzuchy i tym samym pobudzając je do opróżniania. Niektóre z maluszków pod koniec drugiego tygodnia potrafią już same oddawać mocz i kał.

W drugim tygodniu życia, około 8-12 dnia otwierają się oczka. Szczenięta jeszcze nie widzą dobrze. Unikamy fotografowania malców z lampą błyskową, ponieważ ich oczy są bardzo wrażliwe. W tym samym czasie otwierają się także kanały uszne. Zmysły wzroku i słuchu staną się w pełni sprawne dopiero pod koniec 5 tygodnia życia.

W drugi tygodniu pilnujemy także pazurków szczeniąt. Jeśli są zbyt ostre przycinamy lub delikatnie podpiłowujemy pilniczkiem do paznokci.

Socjalizacja i wychowanie

Kontynuujemy wczesną stymulację neurologiczną. Maluchy nadal pełzają. Ich łapy stają się silniejsze. Można zaobserwować pierwsze próby chodzenia na czterech łapach.

Pielęgnacja suki

W dalszym ciągu dbamy o higienę sukę i jej dobrą kondycję. Dobrze ją karmimy. Sprawdzamy stan sutków i brzucha, a w razie potrzeby wspomagamy przemywając np. Rivanolem.

 

hovawart tesoro mio   hovawart tesoro mio   hovawart tesoro mio

 


 

TRZECI TYDZIEŃ ŻYCIA

 

Karmienie szczeniąt

W trzecim tygodniu szczenięta nadal piją mleko matki. Jeżeli miot jest duży można rozważyć wprowadzenie mleka modyfikowanego dla psów, a także rozpocząć naukę jedzenia stałych pokarmów, które wprowadzamy stopniowo. W różnych hodowlach hodowcy różnie zaczynają. Niektórzy od sztucznego mleka z kleikiem ryżowym, inni od surowego mięsa wołowego, a jeszcze inni od namoczonego startera dla szczeniąt. Zasada przy wprowadzaniu produktów jest jedna. Każdy pokarm wprowadzamy stopniowo, zaczynają od naparstka jedzenia obserwując zachowanie szczeniąt. Ilość podawanego pokarmu zwiększamy etapami, a nowe produkty wprowadzamy przynajmniej w dwu-trzy dniowych odstępach. Niepokojącym objawem może być pojawienie się rozwolnienia lub biegunki.

Ja w swojej hodowli wprowadzanie pokarmu zaczynam zawsze od mleka modyfikowanego dla szczeniąt wymieszanego z kleikiem ryżowym.

Pielęgnacja szczeniąt

Wszystkie szczenięta mają już otwarte oczy, ale nie widzą jeszcze dobrze. Kanały uszne również się otwierają. Około 20 dnia zaczynają się wyrzynać zęby mleczne, które około 3-5 miesiąca zostaną zastąpione stałym uzębieniem. Szczenięta potrzeby fizjologiczne załatwiają same bez konieczności stymulacji zewnętrznej przez matkę, szukają miejsca do wypróżnienia się. Rozwija się zmysł węchu. Potrafią jeść miękkie jedzenie i pić płyn z miseczki.

Szczenięta robią się ruchliwsze, pewnie już stoją, zaczynają chodzić. Zaczynają powoli być świadome swego otoczenia. Podejmują pierwsze próby zabaw pomiędzy sobą.

W trzecim tygodniu życia należy szczenięta odrobaczyć.

Socjalizacja i wychowanie

Szczenięta zakończyły fazę neo­na­talna (0-12 dnia) i weszły w okres przejściowy, który trwa zaledwie kilka dni (13-20 dzień). Jest to okres burzliwych zmian. Maluchom otwierają się oczy i przewody słuchowe, zaczynają chodzić i podejmują pierwsze zabawy. Pojawia się u nich świadomość społeczna. W tym okresie należy nadal kontynuować stymulację poprzez dotyk, a także zacząć wprowadzać nowe bodźce słuchowe i wzrokowe. Stopniowo wprowadzamy nowe elementy, które urozmaicą kojec. Powinny mieć one różną wielkość i strukturę. W moim kojcu na początek pojawia się pluszowa zabawka, butelka plastikowa po wodzie, płytka bądź talerzyk, metalowa miska. Można także włączyć głośniej telewizor czy radio. Z pewnością malce nie powinny wychowywać się w ciszy.

Trzeci tydzień to także czas, w którym mogą zacząć odwiedzać nas pierwsi goście.

Opieka nad suką

Suka nadal wymaga szczególnej opieki. Karmimy ją zwiększonymi porcjami, gdyż nadal produkuje mleko. Dbamy o jej czystość. Jest to także okres kiedy powinna kończyć oczyszczać się po porodzie, chociaż książkowo ma prawo to robić do 4 tygodni. Jeśli pojawiłby się u niej upław o konsystencji i kolorze budyniu, należy bezwzględnie skontaktować się z weterynarzem.

 hovawart Tesoro Mio  hovawart TESORO MIO  hovawart TESORO MIO

 


 

 

CZWARTY TYDZIEŃ ŻYCIA 

 

Karmienie szczeniąt

W czwartym tygodniu szczenięta mają już wyrznięte ząbki, które testują z uporem ;). Można zauważyć niechęć suki do karmienia malców. Częściej wychodzi poza kojec, mniej chętnie kładzie się do karmienia, a często także warczy na maluchy, które chcą ssać jej sutki. Produkcja mleka zaczyna spadać, podczas gdy potrzeby pokarmowe szczeniąt rosną. Ich przewód pokarmowy dojrzewa zwiększając zdolność do trawienia innych pokarmów. Wraz z dojrzewaniem przewodu pokarmowego tracą one także umiejętność trawienia cukru mlecznego (laktozy) zawartego w mleku suki. Jeśli szczenięta jeszcze nie zaczęły przyjmować innych pokarmów, najwyższt czas, aby dostosować żywienie do ich rosnących potrzeb.

Pokarmy wprowadzamy stopniowo. Ich postać powinna być miękka – półpłynna. Jeżeli maluchy przyjmują pokarm już od trzeciego tygodnia można karmę mniej moczyć, z myślą o tym, aby w przyszłych tygodniach szczenięta umiały już jeść karmę suchą.

Osobiście podczas karmienia szczeniąt jestem zwolennikiem stosowania karmy typu „starter” jako bazy źródła pożywienia, które jest urozmaicane w małych ilościach innym jedzeniem. Jako dodatki do karmy stosuję np: gotowane mięso z kurczaka, jogurt, twaróg, surowe mięso wołowe, żółtka.

Pielęgnacja szczeniąt

Szczenięta świadomie same załatwiają potrzeby fizjologiczne poza kojcem. Odchody sprzątamy na bieżąco utrzymując pomieszczenie w czystości. Ich wzrok i słuch mocno się rozwijają. Reagują ładnie na głos ludzki. Potrafią już jeść pokarm i pić wodę z miseczki. Chodzą i stoją pewnie, próbują biegać i podskakiwać. Machają ogonkami. Szczekają, warczą i wyją. W ciągu dnia jeszcze ciągle bardzo dużo śpią, w przerwach jedzą i kilkanaście minut się bawią.

Socjalizacja i wychowanie

Szczenięta rozpoczęły okres socjalizacji, który przyjmuje się, że trwa do 12 tygodnia życia, wtedy zamyka się tzw. „okno socjalizacyjne”. Szczenię potrafi już sprawie się poruszać i powinno jak najwięcej przybywać poza kojcem, gdzie będzie wystawione na bodźce zewnętrzne w postaci różnych elementów stałych, dźwięków, osób, a nawet zwierząt. To także czas w którym powinny poznać także świat poza domem – pierwsze wizyty w ogrodzie.

Do czwartego tygodnia suka i rodzeństwo odgrywają najważniejszą rolę w nauce zabawy. Szczenięta uczą się kontroli siły gryzienia, komunikacji wewnątrzgatunkowej. Czas zatem na poszerzenie tych doznań w sposób umiarkowany nie przesadzając z ilością bodźców zapodanych jednocześnie. Właściwie prowadzona socjalizacja, najpierw przez hodowcę, potem przez nabywcę szczenięcia, znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia zachowań agresywnych lub lękowych u dorosłego psa.

Opieka nad suką

Nadal intensywnie opiekujemy się suką. Powoli wdrażamy plan odstawienia szczeniąt. Jeśli szczenięta są głodne najpierw karmimy je przygotowanym przez nas posiłkiem, a następnie pozwalamy suce, jeśli chce, nakarmić malce. Suka powinna jak najwięcej przebywać z dziećmi. Warczenie suki na maluchy nie powinno nas dziwić. To jej sposób na pokazanie szczeniakom granic.

hovawart  tesoro mio    hovawart tesoro mio  hovawart tesoro mio

 

 


 

PIĄTY TYDZIEŃ ŻYCIA

SZÓSTY TYDZIEŃ ŻYCIA

SIÓDMY TYDZIEŃ ŻYCIA

ÓSMY TYDZIEŃ ŻYCIA