Hovawart w pigułce

Rasa Hovawart wywodzi się z Niemiec – pierwsze wzmianki pochodzą z XIII wieku. Więcej o na ten temat znajdziecie TUTAJ.

Nie są to małe pieski – wg wzorca ich wielkość w kłębie powinna wynosić:
         psy : 63 - 70 cm,
         suki : 58 - 65 cm.

Szczegółowy opis rasy znajdziecie TUTAJ.


Hovawart występuję w trzech umaszczeniach:
2008-12-01 109 1154238960

Blond: łudząco przypominający swoim wyglądam Goldena. Spotyka się Hovki od jasnych blondów po ciemniejsze. Podstawą do oceny prawidłowości wybarwienia są rozjaśnienia włos jest średnio jasny, błyszczący i przy brzuchu i nogach staje się jaśniejszy. Pojedyncze, małe białe plamy na klatce piersiowej, jak także pojedyncze, białe włosy na palcach nóg i końcu ogona są dopuszczalne. Pigment na powiekach, wargach i poduszkach łap jest czarny.

Czarna podpalana: włos jest czarny i błyszczący, kolor znaczeń średnio jasny. Na głowie znaczenia rozpoczynają się Sunia Las Księżniczekponiżej grzbietu nosa i sięgają do kącików warg, dookoła aż do gardła. Punkty nad oczami są wyraźnie widoczne. Znaczenia na piersi składają się z dwóch blisko siebie leżących łat i mogą być ze sobą połączone. Na przednich łapach znaczenia sięgają, patrząc z boku, od palców łapy do około środkowego odcinka nogi, z tyłu nogi do wysokości łokcia. Na tylnych nogach, patrząc z boku, znaczenia są widoczne poniżej stawów skokowych jako szeroka pręga, nad stawami - jako wąska, która na przedniej stronie tylnych nóg sięga do linii brzucha. Także na wewnętrznej stronie ogona widoczne są znaczenia. Znaczenia są we wszystkich miejscach ściśle określone. Pojedyncze, małe białe plamy na klatce piersiowej, jak także pojedyncze, białe włosy na palcach nóg i końcu ogona są dopuszczalne. Pigment na powiekach, wargach i poduszkach łap jest czarny. 

Moja Mała Tu PilnujeCzarna: włos jest czarny i błyszczący. Pojedyncze, małe białe plamy na klatce piersiowej, jak także pojedyncze, białe włosy na palcach nóg i końcu ogona są dopuszczalne. Pigment na powiekach, wargach i poduszkach łap jest czarny.
Blond: włos jest średnio jasny, błyszczący i przy brzuchu i nogach staje się jaśniejszy. Pojedyncze, małe białe plamy na klatce piersiowej, jak także pojedyncze, białe włosy na palcach nóg i końcu ogona są dopuszczalne. Pigment na powiekach, wargach i poduszkach łap jest czarny.