Hovawart - wzorzec FCI

Hovawart - wzorzec FCI nr 190

KRAJ POCHODZENIA - Niemcy
DATA PUBLIKACJI OBOWIĄZUJĄCEGO WZORCA 12.01.1998. 
PRZEZNACZENIE: Pies użytkowy
KLASYFIKACJA FCI: Grupa 2 Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie, rasy pokrewne. Sekcja 2. l Molosy, typ górski. Podlega próbom pracy (tzn. certyfikat użytkowości psa obrończego min. I° - IPO I)

Wygląd zewnętrzny
Hovawart jest mocnym, średnio dużym, o sylwetce wydłużonej, długowłosym psem użytkowym. Znaczące różnice w płci są przede wszystkim widoczne w budowie głowy i tułowia. Samce muszą mieć w pełni rozwinięte dwa jądra. Proporcje ciała prawidłowe są wtedy gdy tułów wynosi około 110% do 115% wysokości w kłębie.

Zachowanie i charakter:
Jest znany jako wszechstronny pies użytkowy. Jest psem zrównoważonym i łagodnym, ale stanowczym. Posiada naturalną chęć do szkolenia, nieustępliwość, średni temperament i bardzo dobry węch. Jego fizyczne warunki psa użytkowego i szczególne przywiązanie do rodziny czynią z hovawarta wybitnego psa - towarzysza, stróża, obrońcę i tropiciela.

Głowa:
Grzbiet nosa jest prosty i łącząc się z przełomem tworzy prostą. Kufa i czaszka są nieco długie. Skóra na głowie ściśle przylega. Czaszka jest mocna, o szerokim, wypukłym czole. Stop dobrze zaznaczony. Otwory nosowe dobrze rozbudowane. U czarnych podpalanych i czarnych Hovawartów pigment jest czarny; w przypadku  u psów blond pigmentacja jest: czarna, a przebarwienia są dopuszczalne. Kufa mocna; jednakże patrząc z boku, jak i z góry zwęża się lekko. Wargi dobrze przylegają. Hovawart ma pełne, mocne uzębienie z 42 zębami (zgodnie z wzorem zębowym). Zęby stoją pionowo w szczęce. Zgryz nożycowy (zgryz kleszczowy dopuszczalny). Oczy są owalne, ani wypukłe ani głębokie (wklęsłe). Ich kolor jest ciemno- bądź średniobrązowy. Powieki leżą głęboko. Uszy luźno przylegające, trójkątne, zwisające. Są osadzone wysoko i daleko od siebie, powiększają optycznie głowę i sięgają przynajmniej na wysokość kącików warg. Ich końcówki są lekko zaokrąglone. Gdy pies jest spokojny leżą płasko, przy podnieceniu mogą być zwrócone do przodu. Przednia krawędź ucha umiejscowiona jest pionowo w połowie drogi między oczami a potylicą.

Szyja:
Szyja jest mocna, średniej długości. Skóra na gardle mocno przylega.

TUŁÓW:
Grzbiet jest prosty i mocny. Lędźwie mocne i nieco dłuższe niż zad. Zad lekko opadający, średniej długości. Klatka piersiowa jest szeroka, głęboka i mocna. Ogon mocno owłosiony, sięga poniżej stawów skokowych, ale nie do ziemi. W zależności od nastroju psa noszony jest wysoko nad grzbietem, gdy pies jest podniecony lub nisko, gdy jest spokojny.

KOŃCZYNY:
Przednie są mocne, patrząc zarówno z przodu, jak i z boku, ustawione prosto, pionowo. Bark bardzo dobrze umięśniony. Łopatka jest długa i ustawiona ukośnie. Ramię długie, wąsko przylegające do ciała. Łokcie przylegają do klatki piersiowej. Nadgarstki są mocne. Przednie nogi ustawione szeroko. Tylne nogi mocne i, patrząc z tyłu, ustawione pionowo. Dobrze kątowane. Uda i podudzia bardzo dobrze umięśnione. Stawy skokowe mocne, głęboko osadzone. Łapy okrągłe, mocne i zwarte. Palce u nóg są wysklepione i leżą ściśle przy sobie. Wilcze pazury powinny zostać usunięte, z wyjątkiem krajów, w których jest to prawnie zabronione. Paznokcie u nóg u psów czarnych podpalanych i czarnych są mocno pigmentowane. U psów blond mogą mieć mniej pigmentu.
Hovawart porusza się wszystkimi rodzajami ruchu. Patrząc z przodu i z tyłu - prostolinijnie i swobodnie. Kłus jest daleko posuwisty z dobrym wykrokiem tylnich nóg.

SKÓRA:
Jest ogólnie mocno przylegająca. U psów czarnych podpalanych i czarnych ma niebieskawy odcień, u psów blond - różowy.

SZATA:
Howawart ma długi, mocny, zwarty włos lekko falowany i przylegający, z niewielką ilością podszerstka. Jest dłuższy na klatce piersiowej, brzuchu, tylnej części nóg przednich (pióra) i tylnych (portki) oraz na ogonie. Na głowie, z przodu nóg przednich i tylnych włos jest krótki. Występuje w trzech odmianach kolorystycznych : czarnej podpalanej, czarnej i blond (złota, płowa).
Czarna podpalana: włos jest czarny i błyszczący, kolor znaczeń średnio jasny. Na głowie znaczenia rozpoczynają się poniżej grzbietu nosa i sięgają do kącików warg, dookoła aż do gardła. Punkty nad oczami są wyraźnie widoczne. Znaczenia na piersi składają się z dwóch blisko siebie leżących łat i mogą być ze sobą połączone. Na przednich łapach znaczenia sięgają, patrząc z boku, od palców łapy do około środkowego odcinka nogi, z tyłu nogi do wysokości łokcia. Na tylnych nogach, patrząc z boku, znaczenia są widoczne poniżej stawów skokowych jako szeroka pręga, nad stawami - jako wąska, która na przedniej stronie tylnych nóg sięga do linii brzucha. Także na wewnętrznej stronie ogona widoczne są znaczenia. Znaczenia są we wszystkich miejscach ściśle określone. Pojedyncze, małe białe plamy na klatce piersiowej, jak także pojedyncze, białe włosy na palcach nóg i końcu ogona są dopuszczalne. Pigment na powiekach, wargach i poduszkach łap jest czarny.
Czarna: włos jest czarny i błyszczący. Pojedyncze, małe białe plamy na klatce piersiowej, jak także pojedyncze, białe włosy na palcach nóg i końcu ogona są dopuszczalne. Pigment na powiekach, wargach i poduszkach łap jest czarny.
Blond: włos jest średnio jasny, błyszczący i przy brzuchu i nogach staje się jaśniejszy. Pojedyncze, małe białe plamy na klatce piersiowej, jak także pojedyncze, białe włosy na palcach nóg i końcu ogona są dopuszczalne. Pigment na powiekach, wargach i poduszkach łap jest czarny.

WIELKOŚĆ:
wysokość w kłębie
psy : 63 - 70 cm,
suki : 58 - 65 cm.

WADY:
Każde odstępstwo od podanego wzorca jest wadą, której ocena w dokładnym stosunku powinna odpowiadać stopniowi odchylenia.
Wygląd ogólny:
- psy w fenotypie nie odpowiadające standardowi rasy
- samce o mocnych cechach suczych
- suki o mocnych cechach samczych
Proporcje: mocne odchylenia w proporcjach ciała.
Zachowanie i charakter: psy agresywne, bojaźliwe, wykazujące reakcję na strzał (strach), ospałe.
Głowa:  słabo wyrażony stop, niebieskie oko lub tzw. krucze oko, uszy stojące, ciężkie, w kształcie róży lub odstające, przodozgryz, tyłozgryz, zgryz naprzemienny, brak więcej niż dwóch zębów spośród czterech P1 lub dwóch z dwóch M3 lub brak innego zęba.
Szyja: wyraźne podgardle lub z dużą ilością luźnej skóry na gardle.
Tułów: mocno łękowaty lub karpiowaty grzbiet, wąska lub beczkowata klatka piersiowa, zrośnięte kręgi ogonowe, mocno skrócony ogon, wyraźnie zakręcony ogon,
Kończyny: przesadnie mocne tylnie nogi.
Budowa włosa: przeważający lokowany włos (tworzący zamknięte loki).

UMASZCZENIE (OGÓLNIE): kolory, które nie zostały opisane we wzorcu, np. niebiesko-szary, wilczasty, brązowy, biały, pstry, blond z brunatnym nalotem lub ze znaczeniami występującymi w miejscach nieujętych we wzorcu; białe plamy; (pojedyncze białe włosy na wewnętrznej stronie ud nie prowadzą do usunięcia z hodowli).
Psy czarne podpalane: szare lub brązowe plamy poza znaczeniami, podszerstek inny niż czarny, szare lub białe znaczenia.
Psy czarne: szare lub brązowe plamy, podszerstek inny niż czarny.
Psy blond: pojedyncze białe włosy na grzbiecie nosa nie prowadzą do wykluczenia z hodowli; kolor przechodzący w rudy bez rozjaśnień, kolor biało - złoty, także na uszach, wyraźne białe znaczenia, ciemne plamy lub ciemna maska.
Wzrost: poniżej dolnej granicy lub przekraczający górną granicę o więcej niż 3 cm.
Psy muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra w pełni usytuowane w mosznie.