Skarby w nowych domach

Dziewiąty tydzień przyniósł Skarbom nowy etap w ich życiu. Szczeniaki rozjechały się do nowych domów. Zgodnie z tradycją każda nowa rodzina została obfotografowana. Wszyscy właściciele szcześliwi :):):). Mam nadzieję, że za miesiąc będą tacy nadal :)

hovawart Tesoro Mio

DRACKO

z Moniką i Jarkiem

Wrocław

hovawart Tesoro Mio

DARK FURY

z Asią i Michałem

Zielona Góra

hovawart Tesoro Mio

DANTE

z Kasią i Marcinem

Kraków

 

hovawart tesoro mio

DREW z Anetą  i DIEGO z Małgosią

 

Warszawa

 

hovawart tesoro mio

DOLCE RONNY

z Moniką, Marcinem,

Magdą i Martyną

Cieszyn

hovawart TESORO MIO

DRAGO

z Blanką, Sebastianem,

Michałem i Łukaszem 

Kraków

 Zielona Góra 26 września 2015r.


Osiem tygodni Skarbów

Osiem tygodni przeleciało w ekspresowym tempie. Szczenięta są już gotowe  do opuszczenia rodzinnego gniazda. Jest to zawsze dla mnie najbardziej wariacki tydzień. Maluchy są już na tyle duże, że mega dokazują. Codziennie jeździmy samochodem, codziennie biegają po ogrodzie, a ich szaleństwom nie ma końca ;). Mali szabrownicy pozbawili mnie wszelkich pomidorów na krzakach, a winogrona zostały popodwiązywane, bo oczywiście zakusy na owoce były.

Każdy szczeniak został zaszczepiony przez naszą Panią weterynarz Anię Jastrzębską. Książeczka zdrowia psa została uzupełniona. Zawiera ona ważne informacje dotyczące odrobaczenia i szczepienia z podaną datą i nazwą użytego środka.

W środę odebrałam także najważniejszy dokument poświadczający pochodzenie psa – metrykę urodzeniową, na podstawie której w przyszłości zostanie wystawiony rodowód.

Maluchy są już gotowe do drogi. Dokumenty przygotowane, wyprawki spakowane. Mogą rozpocząć nowe życie ze swoimi nowymi rodzinami.

hovawart Tesoro Mio   hovawart Tesoro Mio hovawart Tesoro Mio

Zielona Góra 17 września 2015r.


Siedem tygodni Skarbów

Dziś Skarby kończą 7 tygodni. Tydzień obfitował we wrażenia. Szczeniaki są mega wesołe, bardzo ruchliwe i odważne. Ciężko je zmęczyć. Czas zabaw zrównał się wręcz z czasem snu.

Ich socjalizacja trwa, poznają nowe miejsca i prawie codziennie mają gości. Stałą miejscówkę w naszym domu mają już Asia i Michał, przyszli właściciele suczki. W weekend kolejny raz do swojego „chłopaka” przyjechali z Wrocławia także Monika i Jarek, tym razem z obstawą ;) – „własnym” wetem ;). Ola wnikliwie pooglądała maluchy, dziękuję jej bardzo za ten prywatny przegląd szczeniaczków. Wśród odwiedzających nie zabrakło także hovkowych cioć Doroty z hodowli hovawartów Las Księżniczek i Kasi z Jackiem właścicieli Totusa i Kijanki.

We wtorek odwiedziła nas także Karolina, właścicielka ANGEL Tesoro Mio. Karolina przybyła z misją ;). Jako dyplomowany psi psycholog-behawiorysta przeprowadziła na Skarbach test sprawadzający predyspoycje szczeniąt - „Puppy Aptitude Test”, którego twórcami są Joachim i Wendy Volhardowie. Spostrzeżenia Karoliny na temat malców uzupełniły moje codzienne obserwacje i upewniły mnie w decyzji, który maluch powinien pojechać do której rodziny.

Karolinie serdecznie dziękuję i cieszę się, że po części ja sama, oddając w jej ręce Angel, przyczyniłam się do rozwoju jej kynologicznej pasji. Więcej o jej pracy psychologa zwierzęcego możecie przeczytać na stronie  www.pupilOK.pl

W środę szczenięta przeszły przegląd miotu. Komisja ze ZKwP z udziałem Ewy Jasińskiej i  Krzysztofa Głucha dokonała oceny moich Skarbów. Dostałam wielką pochwałę za świetnie zsojalizowany miot. Maluchy od pierwszego wejścia ich do domu witały ich jak swoich.

Przegląd miotu wiąże się także nazwaniem szczeniat, przestają być tylko kolorami wstążeczek.

Tak więc z wielką przyjmnością wymieniam już oficjalnie ich imiona. Mamy dwie suczki o imionach Drew i Dark Fury :), a chłopcy: Dracko, Drago, Dante, Diego i Dolce Ronny.

Na tych wieściach kończę sprawozdanie z 7 tygodnia życia. W przyszłym czeka nas jeszcze szczepienie, sprawy formalne – wystawienie metryk i … czas pożegnań.

Hovawart TESORO MIOHovawart Tesoro Miohovawart Tesoro mio 

Zielona Góra 10 września 2015r.


 

Piąty i szósty tydzień Skarbów "D"

Skarby skończyły piąty i szósty tydzień swojego życia. Z dnia na dzień widać zmiany w ich motoryce. W piąty tydzień wkroczyły w miarę pewnie na 4 łapach, a kończąc szósty biegają tak sprawnie, że ciężko je dogonić.

Stały się już prawdziwymi małymi pieskami. Powarkują i szczekają. Ich dni upływają na jedzeniu, zabawie i spaniu. Okresy pomiędzy snem znaczenie się wydłużył. Zęby Skarbów są ostre jak szpileczki, które testują na każdej napotkanej rzeczy – najchętniej na naszych miękkich rękach…

Wciąż pracujemy nad ich socjalizacją. Przyjmujemy gości, hovkowe ciocie i stałych miziaczy. Odwiedzają nas ludzie w różnym wieku. W odwiedziny przyjechał także brat Arysi - Aslan. Szczeniaki były nim bardzo zainteresowane. Do stałych atrakcji zabawowych doszedł także kot, który mam wrażenie, że specjalnie daje napadać się małej bandzie piranii, która szarpie go za uszy…

Skarby poznają nowe dźwięki i są wystawiane na nowe bodźce. Z początkiem szóstego tygodnia poznały WIELKI ZIELONY ŚWIAT. Wkroczyły w niego bardzo odważnie wnikliwie obwąchując. Mają niesamowite nosy, bo jedzenie wynajdują „spod ziemi”. Przed wypuszczeniem ich na trawę zbieram wszystkie owoce, które spadły na ziemię, a one i tak jakiś gdzieś znajdą. W pracach ogrodniczych niezmienienie pomocne są różowa suczka i czerwony piesek. Mają iskierkę psotnika w oku ;).

W przyszłym tygodniu nowe emocje. Szczepienie i przegląd miotu przez Związek Kynologiczny. No i najtrudniejsza dla mnie decyzja, wybranie domów dla moich Skarbów. To zawsze niesie ze sobą wiele stresu, czy dokonany przeze mnie wybór będzie tym właściwym.

 

hovawart tesoro miohovawart tesoro miohovawart tesoro mio

Zielona Góra 3 września 2015r.


Czwarty tydzień Skarbów "D"

Skarby kończą dziś 4 tydzień życia. Od 21 dnia weszły w etap socjalizacji, która potrwa najbliższe kilka tygodni. W naukach dotyczących człowieka mówi się, że sam proces socjalizacji i wychowania trwa do końca życia. Myślę, że w przypadku psów jest podobnie. Niemniej jednak najbliższe tygodnie wymagają ode mnie, jako hodowcy, wzmożonych działań socjalizacyjno-wychowawczych, które później będą kontynuować właściciele Skarbów.

Malce musza nauczyć się funkcjonować w świecie ludzi i zwierząt. Pies musi nauczyć się, jakiego gatunku jest przedstawicielem,jakie zasady obowiązują w jego świecie, a przy tym musi rozumieć i akceptować zasady życia w spo­łecz­no­ści ludzi. Szcze­nięta uczą się tego zarówno od sie­bie, od matki oraz od nas. Nabywają umiejętność pod­sta­wo­wej komu­ni­ka­cji, wła­ści­wych zacho­wań spo­łecz­nych, inter­pre­ta­cji wysy­ła­nych sygna­łów i odpo­wied­niej reak­cji na nie. Obserwują nasze zachowania i zachowania osób, które nas odwiedzają.

W fazie socjalizacji szczeniak powinien być wystawiony na maksymalną ilość bodźców. Od pierwszych dni życia maluszki nie są przed nas chronione od dźwięków. Są wręcz w centrum naszego życia rodzinnego. W pokoju, w którym przebywają włączony jest często telewizor lub radio ze zmiennym natężeniem głosu. Wprowadzam różne zabawki, dokładając co kilka dni nową rzecz. Nosimy maluszki po mieszkaniu, a także pozwałam im na samodzielne spacery. 

Maluchy świetnie radzą sobie z jedzeniem nowego jedzenia. W poprzednim tygodniu poznały smak mleka modyfikowanego dla psów z kleikiem ryżowym, a w tym namoczony starter firmy Royal. Dodatkowo wprowadziłam im także gotowanego kurczaka. Gdy poczuły zapach mięska mało mi palca nie odgryzły ;).

Myślę, że ten tydzień obfitował w bodźce. Nowe dźwięki, zabawki, rzeczy. Do tego kolejni miziacze i nasi stali zielonogórscy bywalcy Asia z Michałem. Przyszły tydzień przyniesie nowe odkrycia - wielki trawiasty świat :)

 

hovawart tesoro mio  hovawart tesoro mio  hovawart tesoro mio

 

Zielona Góra 19 sierpnia 2015r.


 

Trzeci tydzień Skarbów "D"

hovawart tesoromioNasze Skarby skończyły dwa tygodnie i w trzeci wkroczyły dzielnie na czterech łapach. Trzeci tydzień życia szczeniąt to okres przejściowy pomiedzy okresem neo­na­talnym i socjalizacyjnym.  Jest to okres burzliwych zmian. W tym cza­sie otwie­rają się oczy, prze­wody słuchowe, wyrzy­nają  zęby. Szczeniaki próbują już same jeść i chodzić na czterech łapach, zaczy­nają pierw­sze zabawy.

Nasze maluszki rozwijają się wręcz książkowo. Podejmują próby chodzenia, mini zabaw. Powarkują i szczekają, pięknie również wyją. Stały się bardzo ruchliwe. Nadal większość dnia przesypiają. Są systematycznie przez nas głaskane i troskliwie wylizywane przez mamusię. Skarby od kilku dni dużo przebywają poza kojcem porodowym.

Szczeniaki poznały także smak innego jedzenia niż mleko swojej matki. Uczą się jedzenia mleka modyfikowanego dla psów wymieszanego z kleikiem ryżowym. Idzie im to bardzo nieudolnie przez co jest mega zabawne. Najbardziej zadowolona z tego faktu jest Arysia, która chętnie dokańcza to co maluchy nie zjadły. Wylizuje miski i futerka maluchów.

Skarby doczekały się pierwszch gości. Moniki z Jarkiem i Asi z Michałem. Było pierwsze mizianie :) za które bardzo dziekuję.

Skarby zostały w tym tygodniu odrobaczone.

Zielona Góra 13 sierpnia 2015r.


Drugi tydzień Skarbów "D"

hovawart tesoro mioNasze małe hovawarty skończyły dziś drugi tydzień życia. W trzeci wkraczają dumnie na czterech łapach. Skarby to już nie pełzacze, a małe pieski. Ich łapy nie są jeszcze silne, idą chwiejnym krokiem raz po raz robiąc fikołka. Ale to już jest coś! Oprócz nowego sposobu poruszania się nabyły nowe umiejętności ;) : wyją, szczekają i warczą. Ich warczenie bawi mnie do łez :).

Gołym okiem widać postępy w ich rozwoju. Są większe i cięższe. Od porodu podwoiły swoją wagę urodzeniową. Mają także otworzone oczka, prekursorką w tej dziedzinie była różowa suczka. Zielony piesek dominuje za to w innej, największy z niego włóczęga :). Potrafi jak bumerag wracać do miejsca, z którego go przełożyłam i to nie jeden raz!

W dalszym ciągu piją mleczko Arysi, ale już następnym tygodniu czeka je mała żywieniowa niespodzianka.

Malce mają się świetnie. Z uśmiechem na pyskach wkraczają w trzeci tydzień. Co on nam przeniesie o tym już za kilka dni…

Zielona Góra 6 sierpnia 2015r.


Pierwszy tydzień

Mamy za sobą pierwszy tydzień. Skarby spędzają czas głównie na spaniu i piciu mleczka Aryśki. Z dnia na dzień widać postępy w poruszaniu się, a raczej w coraz sprawniejszym pełzaniu. Kunszt pełzacza opanowały perfekcyjnie! Gdy tylko poczują zapach mleka, zaczyna się prawdziwy pełzakowy wyścig! Skarby mają także pierwsze „lekcje”. Z moją pomocą poddają się wczesnej stymulacji neurologicznej, która ma na celu pobudzenie ich układu nerwowego. To pięć prostych ćwiczeń, które wykonuje się codziennie, począwszy od trzeciego dnia życia, a kończąc na szesnastym. Ćwiczenia te mogą przynieść wiele korzyści, jak np. poprawa funkcjonowania naczyń serca, wzmocnienie układu krążenia i gruczołów wydzielających adrenalinę, zwiększenie odporności na stres i choroby.

Ale obok radości z powoływania nowego życia i obserwowania, jak rozwijają się małe istoty, są także i smutne chwile. Natura daje i odbiera. Za tęczowy most pobiegła nasza malutka blond kruszynka. Upadki tak małych szczeniąt się zdarzają i mimo podjęcia walki o życie, czasem nie ma na to rady, ale chociaż takie doświadczenia są wpisane w bycie hodowcą, w sercu i tak zostaje rana. I cóż, Birma znowu jest jedyną blondynką z przydomkiem Tesoro Mio. W kojcu pociemniało, ale pozostałe maluchy mają się świetnie, rosną jak na drożdżach i podejmują pierwsze próby stawania na łapkach. Czy w drugi tydzień już wkroczą, a nie wpełzną? Zobaczymy!

Tesoro Mio   tesoro mio  tesoro mio

Zielona Góra 2 sierpnia 2015r.


 

Witamy szczeniaczki z miotu D

hovawarty Tesoro Mio Kolejne Skarby na świecie! Arysia w piątek 24 lipca sprawiła nam wielką niespodziankę. Oczekiwaliśmy małego miotu, ledwie czterech szczeniąt, ale przy porodzie rozmnożyły nam się podwójnie ;). Nowy rozdział w Tesoro Mio zapoczątkuje zatem ósemka szczeniąt.

Do siódmego malucha było prawie całkiem czarno, bo rodziły się same czarne podpalane szczeniaczki: dwie suczki i pięć piesków. Ostatnia urodziła się blond dziewczynka. Birma Beatki nie jest już jedyną blondynką z przydomkiem Tesoro Mio, ale pierwszeństwa nikt jej nie zabierze!

Maluszki Arysi Tesoro Mio i Cyra Tara Guarda zaskoczyły nas również wagą. Żółty chłopak z wagą 650 gram z pewnością zostałby zakwalifikowany do wagi ciężkiej ;).

Pierwsze zdjęcia Skarbów z miotu D znajdziecie TUTAJ.

Zielona Góra 25 lipca 2015r.


 

Arya jest w ciąży

miot DEfekt randki Aryi Tesoro Mio z Cyrem Tara Guarda uwieńczony sukcesem :) . Mamy potwierdzoną ciążę i dziś mija jej 35 dzień. Już tylko cztery tygodnie dzielą nas od przywitania na świecie Skarbów z miotu D.

Podczas badania maluchy zostały zmierzone, mają 27 mm. Rozwijają się prawidłowo, ich wielkość jest adekwatna do kalendarza ciążowego. Ciekawych jak wygląda rozwój ciąży zapraszam TUTAJ - klik.

Zielona Góra, 26 czerwca  2015r.


 

Randka Arysi z Cyrem

ARYA i CYR

 

22-23 maja w czeskiej miejscowości Litíč zacieśnialiśmy relacje międzynarodowe. Ja z Maciejem i Heleną  przy kawie i cieście, Arya z Cyrem na swój sposób ;). 

Związek Aryi Tesoro Mio i Cyra Tara Guarda został skonsumowany, teraz zaczynamy odliczanie. Więcej na temat przyszłych rodziców moża przeczytać TUTAJ

 

 

Zielona Góra, 25 maja 2015r.
foto: Iwona Piątkowiak