Kot perski złocisty – opis i charakterystyka
Należy wiedzieć, że w dawniejszych czasach w miotach persów szynszylowych lub srebrzystych cieniowanych pojawiły się kocięta o odcieniu brązowawym, wykazujące podobieństwo do pierwotnie wprowadzonych do hodowli persów czarnych pręgowanych. Początkowo traktowano je jako niepożądany efekt uboczny. Dopiero na początku lat 80-tych XX wieku doprowadzono do uznania takich oto dwóch odmian:
Co warto wiedzieć?
- Persy złociste muszlowe – odpowiadają pod względem zabarwienia końców persom szynszylowym i dlatego często nazywa się je szynszylami złocistymi. Jak czytamy na portalu www.epet.pl, wielokrotnie trafiają się one również w miotach persów szynszylowych, kiedy oboje rodzice mają dziedziczną skłonność do przekazywania brązowego odcienia włosów.
- Persy złociste cieniowane – odznaczają się charakterystycznym dla persów srebrzystych cieniowanych ciemniejszym zabarwieniem końców włosów w 1/3-1/4 ich długości, przy czym ciepłe kremowe lub piaskowe podszycie wyraźnie się odcina od czarnych końców włosów. Futro wygląda jak oblane czernią: powstaje ciepły złocisty odcień.
Należy wiedzieć, że persy szylkretowe złociste są dość nową odmianą barwną i odpowiadają persom szylkretowym cieniowanym, z wyjątkiem złocistobrązowego podszycia. Nie muszą mieć jednobarwnych opuszek łap. Od dawna prawie wszystkie linie persów złocistych mają błyszczące, ciemnozielone oczy, a powieki obramowane charakterystyczną czarną kreską. Lusterko nosa barwy od różowej do czerwonej jest czarno obrzeżone i dzięki temu stwarza pewną harmonijną całość w wyglądzie pyszczka.
Dodatkowa uwaga – w przyszłości powinno się w hodowli zwracać więcej uwagi na koty z ciepłym, miękkim odcieniem kremowym podszycia, bowiem zwierzęta takie nie przekazują potomstwu niepożądanego szarego odcienia podszycia.