Europejski paszport dla zwierząt domowych

Europejski paszport dla zwierząt domowych

Podróżowanie to niesamowita przyjemność, dzięki której możemy nie tylko oderwać się od szarej rzeczywistości życia codziennego, ale i poznawać świat, inne kultury, edukować się i zdobywać nowe doświadczenia. Jednak posiadając domowego pupila, często ograniczamy się w podróżowaniu, nie chcąc zostawiać go pod opieką innych osób, czy też w hotelu dla zwierząt (przeczytaj więcej jak przygotować się na wspólny urlop z psem lub kotem). Oczywiście możemy podjąć decyzję o wspólnej podróży, wtedy jednak należy pamiętać o tym, że obowiązują nas pewne formalności, których należy dopełnić przed wyjazdem.

Jedną z nich i zarazem najważniejszą, jest wyrobienie europejskiego paszportu dla zwierząt domowych, w momencie, kiedy oczywiście planujemy wyjazd na terenie innego państwa UE (w tym przypadku 27 państw UE oraz Irlandii Północnej). Twój pupil, podczas podróży musi posiadać ważny europejski paszport dla zwierząt domowych, który zawiera opis i dane zwierzęcia, w tym dotyczące jego mikrochipa lub kodu, który jest wytatuowany. Prócz tego, paszport zawiera również wpis odnoszący się do odbytego szczepienia przeciwko wściekliźnie, a także dane kontaktowe do właściciela i weterynarza, który odpowiada za wydawanie paszportu.

Kto wydaje paszport dla zwierząt domowych?

To właśnie weterynarz jest w stanie wydać taki dokument. Jednak nie dotyczy to każdej placówki, tak więc planując wyrobienie europejskiego paszportu dla zwierząt domowych, najlepiej skorzystać ze strony internetowej Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, na której znajdziemy wykaz placówek, które są w stanie zapewnić nam taki dokument. Taką placówką jest Klinika Weterynaryjna koło Torunia Avimedicus. To właśnie te placówki, otrzymały od właściwych organów pozwolenie na wydawanie paszportów dla zwierząt domowych, takich jak pies, kot czy fretka.

Jaki jest czas oczekiwania na wydanie paszportu dla zwierząt?

Jeśli chodzi o czas oczekiwania na taki dokument, bywają przypadki, gdzie jest on wydawany od ręki. Warto jednak przygotować się odpowiednio wcześniej, aby uniknąć stresu na ostatnią chwilę przed wyjazdem. To ważne, aby pamiętać, że każde zwierzę poruszające się między państwami, należącymi do UE — musi mieć własny i ważny paszport. A jak długo ważny jest taki dokument? Tak naprawdę, paszport dla zwierząt domowych jest ważny przez ich całe życie, warunkiem jest posiadanie ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie.

Jeżeli nasz pupil nie posiada dokumentu lub nie ma aktualnego szczepienia na wściekliznę, musimy liczyć się z sytuacją, w której służby graniczne zawrócą nasze zwierzę do państwa, z którego wyjechaliśmy. Są też przypadki, w których takie zwierzaki, poddawane są kwarantannie do czasu spełnienia wymogów. Takie sytuacje mogą być niezwykle traumatyczne dla naszego pupila, a także dla nas, dlatego należy dokonywać wszelkich formalności przed wyjazdem, na spokojnie, unikając tym samym nieprzyjemności podczas podróży lub powrotu z niej. Nie jest to skomplikowana ani długotrwała procedura, w momencie, kiedy nasz pupil jest zachipowany i zaszczepiony, naprawdę może być to zorganizowane w ciągu jednego dnia. Radość ze wspólnej podróży, z pewnością zrekompensuje wszelkie formalności, których należy dokonać.