Drugi pies w domu – jak się do tego przygotować?

Drugi pies w domu – jak się do tego przygotować?

Właściciele psów chcą dla swoich pupili jak najlepiej. Dlatego też wielu z nas decyduje się na drugiego psa. Często na drugim się nie kończy. Psy do szczęścia potrzebują kontaktów z przedstawicielami swojego gatunku. Bez tego będą smutne. Dwa psy to konieczność, jeśli długo pracujemy. W ten sposób zwierzaki zajmą się sobą podczas naszej nieobecności.

Drugi pies w domu – jak się do tego przygotować?

Wielu właścicieli zastanawia się nad tym kiedy jest dobry moment, żeby wziąć pod swój dach drugiego czworonoga. Tak naprawdę na drugiego psa możemy się zdecydować w dowolnym momencie. Weźmy pod uwagę to, że pies będzie żył kilkanaście lat. Dużo lepiej zniesiemy stratę naszego przyjaciela, jeśli będziemy mieć wsparcie drugiego czy trzeciego psa. Dlatego też wielu ludzi decyduje się na wzięcie drugiego psa kiedy pierwszy ma 3-5 lat. Tak naprawdę wiek czworonoga nie ma znaczenia. Wcześniej musimy jednak przygotować naszego obecnego psa na pojawienie się kolejnego.

Drugiego psa możemy kupić w hodowli bądź adoptować ze schroniska. Podstawową rzeczą jest to, żebyśmy poznali psy na neutralnym terenie. Możemy udać się do hodowli bądź schroniska, gdzie na otwartej przestrzeni przedstawimy sobie psy. Pierwsze spotkanie będzie dla psów stresujące, dlatego początkowo mogą się nie dogadać. Warto zorganizować przynajmniej 10 takich spotkań, a każde kolejne powinno być dłuższe. W ten sposób zobaczymy jak psy się dogadują. Warto wziąć ze sobą kogoś do pomocy. W ten sposób my będziemy iść ze swoim psem na smyczy, a nasz towarzysz z nowym pieskiem. 

Zanim nadejdzie dzień, w którym nowy pies pojawi się w naszym domu warto ustawić drugie legowisko i miski. W ten sposób damy sygnał naszemu pupilowi, że pojawi się nowy psiak. Miski psów powinny być od siebie oddalone, dzięki czemu unikniemy bójek o jedzenie. Spacery z psami warto urozmaicać. Spacery z dwoma psami nie należą do najprzyjemniejszych, zwłaszcza na początku kiedy musimy nauczyć nowego psa odpowiedniego zachowania. Jednak przy z czasem szkolenie sprawi, że będzie lepiej. Pamiętajmy także o tym, żeby traktować psy równo. W przeciwnym wypadku doprowadzimy do konfliktów między psami.