Dlaczego pies nie chce jeść?

Dlaczego pies nie chce jeść?

Niechęć do jedzenia jest niespecyficznym objawem, który można dopasować do wielu jednostek chorobowych. Anoreksja występuje w przebiegu niewydolności nerek, zapalenia trzustki, a także zdarza się na tle zwykłej niestrawności. Jednak zawsze, kiedy pies nie chce jeść, opiekun powinien jak najszybciej zareagować i udać się z pupilem do lekarza weterynarii.

Niewydolność nerek – nudności

Niewydolność nerek zdarza się u psów bardzo często. Zwłaszcza u osobników w podeszłym wieku. Warto robić swoim zwierzakom regularnie badania, aby szybko wychwycić moment, w którym trzeba rozpocząć leczenie. Przy niewydolności nerek we krwi wrasta poziom mocznika. Przy podniesionym poziomie tego metabolitu zwierzęta mogą odczuwać nudności i wymiotować, a co za tym idzie nie mają ochoty, aby jeść. Oczywiście należy udać się do weterynarza. Natomiast opiekun może zachęcać zwierzaka do jedzenia na przykład podgrzewając posiłek, albo dając psu do jedzenia jego ulubioną karmę.

Zapalenie trzustki, a niechęć do jedzenia

Coraz częściej do gabinetów weterynaryjnych trafiają psy z zapaleniem trzustki. Niestety niektórzy właściciele nie rozumieją, że pies nie może jeść tego samego co oni. W związku z czym podają zwierzakom resztki ze stołu, które zawierają przyprawy. To powoduje, że trzustka zwierząt domowych jest ciągle obciążona, aż dochodzi do jej uszkodzenia. Wtedy potrzebne jest intensywne leczenie. Pies bardzo cierpi, a ból i nudności sprawiają, że zwierzak odmawia jedzenia. Warto wtedy tak samo jak przy niewydolności nerek podgrzewać posiłki.

Niestrawność

Zdarza się, że zwierzęta zjedzą na spacerze nieświeży pokarm, albo nawet odchody innych czworonogów. To może wywołać bóle brzucha, biegunkę, wymioty, a co za tym idzie niechęć do jedzenia. W takim przypadku warto zrobić psu jednodniową głodówkę, oczywiście zostawiając wodę. Jednak tylko po wcześniejszej konsultacji z lekarzem weterynarii. Jeśli dodatkowo pies ma luźny kał, to warto podać mu np. węgiel aktywny i probiotyk.

Ból zębów

Zwierzęta bardzo długo cierpią w milczeniu i ukrywają objawy chorób. Zwłaszcza dotyczy to chorób stomatologicznych. Na porządku dziennym jest, że psy mają zęby wręcz zalane kamieniem nazębnym, a właściciele boją się sanacji jamy ustnej ze względu na narkozę. Mimo wszystko, jeśli zwierzak ma zepsute zęby i odmawia jedzenia należy zdecydować się na zabieg. Oczywiście wcześniej warto wykonać badania krwi i echo serca.

Podsumowując, jest dużo chorób, które mogą prowadzić do odmawiania przez zwierzaki jedzenia. W związku z tym właściciel musi bacznie obserwować swojego podopiecznego i szybko reagować, aby zwierzak się nie odwodnił i nie cierpiał.