Jaka jest historia psa rasy faraona?

Jaka jest historia psa rasy faraona?

Ich naturalna szybkość, siła i elegancja, w połączeniu z charakterystycznym czerwonym kolorem sierści, sprawiają, że psy rasy Faraona wyróżniają się wszędzie, gdzie się znajdują. Są uroczymi towarzyszami, posiadającymi umiejętność rzadko spotykaną u innych odmian: rumienią się, gdy są szczęśliwe. Te psy łatwo dostosowują się do wszystkich rodzajów domów, ponieważ szczególnie lubią życie rodzinne.

Podstawowe fakty

  • Rozmiar: od 53 do 63 cm wysokości
  • Waga: między 20 a 25 kilogramów
  • Średnia długość życia: od 12 do 14 lat.
  • Idealna rasa do: życia z rodziną w mieszkaniach lub domach; polowania lub uprawiania sportu.

Jaka jest historia psa rasy faraona?

Pies faraona to starożytna odmiana, której początki sięgają ponad 5000 lat. Wiadomo, że towarzyszył faraonom w polowaniu na gazele na afrykańskich równinach, stąd jego nazwa. Przez wiele wieków były przywilejem egipskiej szlachty i – jak się uważa – to feniccy kupcy spopularyzowali rasę we wschodnim rejonie Morza Śródziemnego. Wciąż jest to elitarna rasa, ponieważ jest najdroższa na świecie. Obecnie ceny tej rasy to od 6500 złotych do nawet 25 000 złotych. Ranking najdroższych ras psów znajduje się tutaj. 

Na małej wyspie Malta ceniono je za umiejętność łapania zajęcy i królików. W rzeczywistości, dziś pies faraona jest oficjalnym psem tego kraju. Odmiana ta nie była znana na Zachodzie aż do XX wieku, kiedy to pierwsze psy trafiły do Anglii.

Główne cechy fizyczne

Psy tej rasy mają  majestatyczną budowę, o harmonijnych, wdzięcznych liniach. Mają długą, smukłą, umięśnioną szyję. Klatka piersiowa jest potężna bez nadmiernej głębi. Brzuch natomiast jest umiarkowanie schowany. Lędźwie wykazują lekkie nachylenie w kierunku zadu, natomiast ogon jest gruby u nasady i zwęża się ku końcowi; jest on zazwyczaj dość długi, sięgający poniżej stawu skokowego.

Głowa jest średniej wielkości i wydłużonego kształtu, z prostą dobrze wystylizowaną twarzą. Kufa zwęża się w kierunku czubka i kończy się nosem w kolorze cielistym, który w ruchu zmienia kolor na czerwony. Oczy mają bursztynowy odcień, dopasowany do koloru jego sierści; są owalnego kształtu i osadzone dość blisko siebie.

Sierść tej rasy jest bardzo krótka, błyszcząca i przylegająca do ciała. Tekstura może być gładka lub lekko szorstka. Kolor nie powinien odbiegać od charakterystycznej ognistej czerwieni, choć mogą występować jaśniejsze i ciemniejsze odcienie.