Weterynarz radzi, jak dbać o zdrowie kota!
Mówi się, że koty są z natury samotnikami, chodzą własnymi ścieżkami i same doskonale potrafią się o siebie zatroszczyć. Okazuje się jednak, że czasem pomoc człowieka jest niezbędna. Odpowiednia dieta, pielęgnacja oraz zapewnienie niezbędnych szczepień może sprawić, że kotek będzie nie tylko zdrowszy, lecz także szczęśliwszy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Pielęgnacja to podstawa
Nie da się nie zauważyć, że koty bardzo przykładają się do pielęgnacji swojego futerka. Nawet kilka razy w ciągu dnia można zaobserwować, jak przed ułożeniem się do snu zapewniają sobie pełną toaletę. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie rzeczy są w stanie zrobić samodzielnie. Kocie futerko skrywa wiele tajemnic, dlatego kilka razy w tygodniu, szczególnie przy kotach wychodzących, należy je dokładnie obejrzeć w poszukiwaniu kleszczy i pcheł.
Koty z długą sierścią powinno się również wyczesywać w celu pozbycia się podszerstka. Czynność tę należy wykonać przynajmniej raz na dwa tygodnie przy użyciu specjalnej szczotki typu furminator. Oprócz tego nie można też zapomnieć o sprawdzaniu czystości uszu, oczu oraz nosa.
Szczepienia ochronne – o tym musisz pamiętać!
Przychodnia weterynaryjna to miejsce, które należy odwiedzić już w pierwszych tygodniach życia kotka lub niedługo po jego adopcji. Pupil powinien otrzymać zestaw podstawowych szczepień, w tym to przeciwko wściekliźnie. Każdy weterynarz zaleci też regularne odrobaczanie kota, które powinno odbywać się co 3 do 6 miesięcy. Pierwsze tygodnie w nowym domu to też dobry czas, aby znaleźć dobrą weterynarię, taką jak https://www.wetmarysin.pl. Warto wybrać klinikę z nowoczesnym sprzętem, która zapewni zarówno podstawową opiekę, jak i pomoc ortopedyczną i neurochirurgiczną.
Prawidłowa dieta kota
Myszy i inne małe gryzonie to stały element diety większości kotów wychodzących. Nie znaczy to jednak, że nie potrzebują one nic więcej! Aby kot był zdrowy, należy zapewnić mu dietę pełną niezbędnych składników odżywczych. Co powinno się podawać kotu? Przede wszystkim mięso surowe, które czasem można uzupełnić o rybę. Oprócz tego dietę zwierzaka warto wzbogacić poprzez podawanie mu kawałków warzyw takich jak marchewka, fasolka, czy nawet szpinak! Bardzo często są one zawarte w mokrej i suchej karmie.
Wbrew powszechnym przekonaniom, kotom nie należy podawać mleka. O wiele potrzebniejszym i zdrowszym napojem dla kota jest najzwyklejsza woda, która zawsze powinna znajdować się w kociej miseczce! Istotne jest też, żeby woda nie znajdowała się w bezpośrednim sąsiedztwie miski z karmą. W przeciwnym razie szybko się zabrudzi, a kot nie będzie chciał jej pić.
Po czym poznać, że kot jest zdrowy?
Zdrowy kot chętnie się bawi, jest energiczny i dba o czystość swojej sierści. Co więcej, zawsze ma apetyt i często można zauważyć go przy miseczce z wodą. Jego sierść jest czysta i błyszcząca, a oczy nie są zaropiałe. Coroczna wizyta w weterynarii i regularne odrobaczanie powinny wystarczyć, aby utrzymać u niego pełne zdrowie. Nie należy przejmować się, gdy kot zaczyna coraz więcej spać – to normalne! Zdrowe, dorosłe koty potrafią przespać od 12 do 16 godzin dziennie.