Wszystko, czym zajmuje się weterynarz – poznaj zakres jego usług!
Słysząc słowo weterynarz, większość ludzi myśli przede wszystkim o specjaliście zajmującym się leczeniem zwierząt. Oczywiście jest to prawda, warto jednak wiedzieć, że usługi weterynaryjne znacznie wykraczają poza samo leczenie, gdy pupilowi przytrafi się coś złego. Jaki jest zakres obowiązków weterynarza? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Przede wszystkim – diagnozowanie!
Najczęściej wizyty u weterynarza wiążą się z obserwacją niepokojących objawów u zwierzęcia. U psa są to przede wszystkim problemy z oddychaniem i koordynacją ruchową, a także brak apetytu. Trochę trudniejsze jest zauważenie zmian w kocim zachowaniu, gdyż zwierzęta te z natury są dość leniwe i lubią spędzać czas na spaniu. Najczęściej pojawiającymi się symptomami chorób u kotów są zmiany na sierści i na skórze, a także biegunka oraz agresywne zachowanie i wymioty. Samemu jednak ciężko jest postawić diagnozę, dlatego najlepiej wybrać się do specjalisty.
Każdy właściciel powinien pamiętać o tym, że zwierzaka należy przynajmniej raz w roku zabierać do lecznicy. Weterynarze na podstawie prostego badania potrafią zdiagnozować wszelkie problemy ze zdrowiem nawet u najmniejszych pupilków. Postawienie szybkiej i trafnej diagnozy pomoże wdrożyć prawidłowe leczenie, a tym samym może uratować życie ukochanego zwierzęcia.
Zabiegi, operacje i analiza laboratoryjna
Wybierając weterynarię dla pupila, warto wybrać klinikę, która posiada nowoczesny sprzęt, dzięki któremu może zaoferować specjalistyczną opiekę weterynaryjną. Dzięki najnowszym technologiom weterynarze mogą wykonywać precyzyjne badania laboratoryjne, a także zabiegi i operacje, które są nie tylko szybsze, ale też bardziej skuteczne i efektowne. Jedną z takich klinik jest https://www.neuro-vet.pl/uslugi, która proponuje zarówno diagnostykę, jak i konsultacje neurologiczne, zabiegi neurochirurgiczne oraz chirurgię miękką.
Szczepienia dla zwierząt, czyli obowiązek każdego właściciela
Weterynarze zajmują się jednak nie tylko diagnozowaniem i leczeniem, lecz także szczepieniem zwierzaków, które w przypadku psów jest obowiązkowe, a pierwsza szczepionka powinna zostać podana już pomiędzy 6-8 tygodniem życia szczeniaka. Program szczepień obowiązkowych obejmuje 4 boostery, pośród których znajdują się szczepienia przeciwko nosówce, parwowirozie, chorobie Rubartha i wściekliźnie. Ostatnia z chorób stanowi zagrożenie nie tylko dla psa, lecz także dla człowieka, dlatego też należy wykonywać je nie później niż rok po poprzedniej dawce.
Usługi pielęgnacyjne u weterynarza
Bardzo często zdarza się, że weterynarze sami proponują drobne usługi pielęgnacyjne dla psów i kotów. Należą do nich przede wszystkim obcinanie pazurów oraz czyszczenie uszu, które można wykonać w każdej weterynarii. Do bardziej zaawansowanych zabiegów, które nie zawsze oferowane są przez klinikę, należy wyczesywanie skołtunionej sierści, trymowanie i usługi stomatologiczne, takie jak usuwanie kamienia nazębnego.