Poznajmy obowiązki właściciela psa
Powszechnie uważa się, iż pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Ale pamiętajmy o tym, że posiadanie czworonożnego pupila to nie tylko powód do radości, ale też liczne obowiązki. Oto one:
1). Zakaz wprowadzania psów – „Pieski czekają przed sklepem” – często widzimy takie tabliczki. Należy wiedzieć, że właściciele supermarketów i galerii handlowych mogą zakazać wprowadzania psów nawet na smyczy (mogą mieć takie zapisy w regulaminach). Nie mogą zakazać jednak wejścia z psem przewodnikiem asystującym osobie niepełnosprawnej (na przykład na wózku inwalidzkim lub niewidomej). Podobne zasady panują w parkach narodowych – nie można wchodzić z psem na obszar objęty ochroną ścisłą. A czy do restauracji możemy zabrać psa? Należy wiedzieć, że niektóre lokale pozwalają na to, inne proponują stolik w ogródku i miskę z wodą dla towarzyszącego nam czworonoga.
2). Kiedy smycz, a kiedy też kaganiec – na spacer trzeba zabrać niezbędny ekwipunek. Pies musi być na smyczy, kiedy przechadzamy się z nim: po parku, po chodniku, nad jeziorem, także w lesie. Kiedy ktoś zwróci uwagę, że pies jest bez smyczy, lepiej nie tłumaczyć się, że piesek jest łagodny i nie gryzie. Przepisy mówią wyraźnie, że właściciel musi zachować szczególne środki ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia (art. 77 Kodeksu wykroczeń). W przeciwnym razie grozi grzywna do 1 tysiąca złotych, a za spuszczanie psa w lesie – nawet do 5 tysięcy złotych (art. 166 Kw. i art. 30 ustawy o lasach). Znów kaganiec trzeba założyć: w środkach komunikacji miejskiej – tramwaju, autobusie, metrze, pociągu (jeśli przewoźnik kolejowy pozwala na podróżowanie z psem, trzeba też kupić mu bilet). Należy też wiedzieć o tym, iż smycz możemy odpiąć na specjalnych wybiegach dla psów (ogrodzonych wysoką siatką). Pupil może się tu wyhasać, ale właściciel zawsze powinien być w pobliżu.
3). Sprzątanie po pupilu – jest to bezwzględny obowiązek właściciela. Odchody zwierząt należy wyrzucać albo do specjalnych pojemników (są na niektórych osiedlach) albo do koszy na odpady zmieszane. Każde miasto i gmina mają w swoich regulaminach określane grzywny za niesprzątanie po psie (z reguły do 500 zł). Mandatem ukarać może straż miejska (gminna).
Oto dodatkowe obowiązki:
1). Psy ras uznanych za agresywne należy wyprowadzać i na smyczy i w kagańcu. Takie rasy to między innymi: rottweiler, amerykański, pit bull terrier.
2). Psa trzeba szczepić przeciw wściekliźnie co roku.
3). Właściciel musi pilnować, aby pies nie szczekał w sposób uciążliwy dla sąsiadów.
Dodatkowa uwaga – jeśli nie trzymamy psa luźno na ogrodzonej posesji, musimy go regularnie wyprowadzać na spacery bez względu na pogodę.