Udar cieplny u psów

Udar cieplny u psów

Psy, podobnie jak ludzie, są wrażliwe na ciepło. Jeśli jest zbyt gorąco, pies może dyszeć, oblizywać wargi lub zwiększyć produkcję śliny. Jeśli będzie zbyt zimno, pies stanie się ospały lub straci zainteresowanie zabawą. W rzeczywistości psy doświadczają zmian pór roku. Powodem tego jest fakt, że zmiany klimatyczne wpływają na środowisko, w którym żyją i pracują nasze psy. Rozwój udaru cieplnego wymaga czasu, a nawet wtedy nie zawsze łatwo jest stwierdzić, czy Twój pies na niego zachorował, ponieważ przed zdiagnozowaniem tego stanu zachowywał się nietypowo. W tym artykule omówimy, jak możesz pomóc swojemu psu przetrwać upał i co powinieneś zrobić, jeśli wystąpią u niego objawy.

Co to jest udar cieplny u psów?

Udar cieplny jest stanem, w którym temperatura ciała psa osiąga poziom wyższy niż normalnie z powodu wysiłku, przegrzania lub kombinacji tych dwóch czynników. Może on również wystąpić, gdy temperatura ciała psa jest podwyższona w wyniku choroby lub chemioterapii. Do udaru cieplnego dochodzi, gdy temperatura wewnętrzna psa wzrasta bardzo gwałtownie, często powyżej 40 stopni C lub w strefie przebywania psa w temperaturze 50 stopni C. Ciężki udar cieplny może doprowadzić do śmierci, ponieważ układ odpornościowy psa nie jest w stanie poradzić sobie ze stanem zapalnym i uszkodzeniami spowodowanymi wysoką temperaturą. Jeśli u psa wykryto udar cieplny, należy go schłodzić, stosując okłady z lodu. Pies powinien być monitorowany przez całą dobę, a jego ciśnienie krwi i tętno powinny być rejestrowane. Jeśli stan psa nie ulega poprawie, należy natychmiast zabrać go do lekarza weterynarii.

Objawy udaru cieplnego u psów

Cechą charakterystyczną udaru cieplnego u psów jest wysoki skowyt, któremu towarzyszy przyspieszony oddech i zwiększone oddawanie moczu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy podwyższona temperatura została osiągnięta w ciągu godziny lub dwóch od rozpoczęcia ćwiczeń lub zabawy. Inne objawy to zmniejszony apetyt, utrata masy ciała i biały lub gliniasty kolor stolca. Lekarz weterynarii może zlecić wykonanie badań w celu określenia stopnia gorączki u psa, w tym badanie termometrem doodbytniczym oraz badanie preparatem doodbytniczym (na przykład moczu, kału lub potasu w celu sprawdzenia, czy nie doszło do odwodnienia). Innym ważnym objawem jest poziom świadomości. Pies może wydawać się zdezorientowany lub niezwykle czujny.

Jak rozpoznać początek udaru cieplnego u psa?

Pies może wykazywać szereg objawów wskazujących na wystąpienie u niego udaru cieplnego. Obejmują one: 

  • Zwiększone wydzielanie śliny;\
  • Zwiększona produkcja moczu;
  • Zmniejszona aktywność
  • Wzrost temperatury
  • Podwyższona temperatura ciała psa

Jeśli Twój pies wykazuje którykolwiek z powyższych objawów, prawdopodobnie doświadcza udaru cieplnego. Aby pomóc psu przetrwać upał, musisz kontrolować jego temperaturę i poziom aktywności. Upewnij się, że pies dużo odpoczywa, gdy nie ma Cię z nim w domu, i nie wypuszczaj go na spacer, gdy jest gorąco. Zwracaj również uwagę na objawy udaru cieplnego i zabierz psa do lekarza weterynarii, jeśli źle się czuje. Możesz mu robić zimne okłady i dać mu chłodną wodę (ale nie za zimną, ponieważ może dojść do szoku termicznego).