Kiedy pies przestaje być szczeniakiem?
Psy dojrzewają nawet do 14 miesiąca życia. Tempo ich rozwoju w dużej mierze zależy od rasy i docelowej wielkości zwierzaka. Jednak są umowne granice, kiedy pies przestaje być noworodkiem, staje się psim nastolatkiem, a potem dorosłym osobnikiem. Na każdym z tych etapów pies dojrzewa nie tylko fizycznie, ale również psychicznie. Opiekun nie powinien o tym zapominać, ponieważ wszystko to czego nauczy się psi maluch, będzie rzutować na jego zachowanie w przyszłości.
Psi noworodek
Zaraz po urodzeniu psiaki pozostają pod opieką swojej troskliwej mamy. Karmione są jej mlekiem, dzielna suczka dba o to, aby maluchy były najedzone oraz wymyte i wypróżnione. Taki okres trwa do drugiego tygodnia życia. Następnie psiak przechodzi w okres szczenięcy i zaczyna dokazywać, bawić się z rodzeństwem, prowadzi z nimi „walki”. Z czasem samica odstawia młode od mleka, a kiedy mimo wszystko chcą jeszcze pić mleko matki, to ta zaczyna na nie warczeć. To naturalny proces i właściciel nie powinien ingerować w relacje między suczką, a potomstwem.
Psi nastolatek
Kiedy pies kończy 12 tydzień życia, umownie przyjmuje się, że staje się psim nastolatkiem. Jest to etap w jego życiu, który można przyrównać do momentu, w którym człowiek ma około 16 lat. Umysł psiego nastolatka jest bardzo chłonny, dlatego jeśli tylko w tym momencie pojawią się niepożądane zachowania, to opiekun powinien szybko skonsultować się z behawiorystom. W tym okresie warto zastanowić się nad zapisaniem psa do psiego przedszkola. Tam pozna inne osobniki tego samego gatunku, dzięki czemu w przyszłości nie będzie miał problemów z kontaktem z innymi psami.
Dorosły pies
Za dorosłego psa u większości ras uważamy zwierzaka, który skończył 12 miesięcy. Choć zdarza się, że na przykład owczarki niemieckie traktuje się jako szczeniaki jeszcze do 14 miesiąca życia. Jednak po tym czasie pies powinien być w pełni rozwinięty psychicznie oraz fizycznie. Kiedy pies jest dojrzały można zacząć myśleć o zabiegu kastracji lub sterylizacji, ale gdy zwierzak wykazuje nieprawidłowe zachowania, to należy skonsultować zabieg z behawiorystom i lekarzem weterynarii.