6 najczęstszych mitów o psach
Poznajmy takie oto najczęstsze mity panujące o psach:
1). Pies o czarnym podniebieniu jest ostrzejszy – należy wiedzieć, że czarne podniebienie jest jedynie wynikiem dużej ilości pigmentu, często więc występuje u psów o czarnym umaszczeniu. Nie ma żadnego związku między stopniem pigmentacji psiego podniebienia a skłonnością do agresji. A jeśli zwierzak o czarnym podniebieniu jest ostrzejszy, jest to wówczas wynik zbiegu okoliczności. Równie absurdalne byłoby twierdzenie, że psy z czarnym nosem są agresywniejsze od tych z nosem różowym.
2). Pies nie lubi zapachu alkoholu – należy wiedzieć, że to nie alkohol przeszkadza psu. Niektóre psy nie mają nic przeciwko smakowi wina lub piwa, a nawet chętnie wylizują kufle czy kieliszki (co rzecz jasna nie znaczy, że należy im pozwalać na picie tych trunków). Czworonoga denerwuje zachowanie osoby znajdującej się pod wpływem alkoholu. Psy lepiej niż ludzie dostrzegają, że człowiek, który wypił choćby 50 ml wódki, zachowuje się inaczej niż normalnie. Dziwnie się porusza, mówi dużo głośniej niż zwykle, inaczej też gestykuluje. To budzi w czworonogu lęk, a stąd już bardzo blisko do agresji.
3). Psy nie lubią osób w mundurach – należy wiedzieć, że żadnemu psu nie przeszkadza kolor munduru żołnierza czy policjanta. Osoby te mogą wzbudzać u czworonoga lęk lub agresję, kiedy nietypowo się zachowują. Ich ubiór nie ma jednak na to wpływu. Pamiętajmy o tym, że pies reaguje na nasze negatywne emocje, jeśli więc obawiamy się policjantów czy strażników miejskich albo ich nie lubimy, nasz podopieczny będzie czuł to samo.
4). Pies nie widzi kolorów – według współczesnych badań pies rozróżnia kolory. Jednak budowa jego oka różni się znacznie od budowy oka człowieka i w związku z tym nasi pupile widzą świat prawdopodobnie na żółto i na niebiesko. Dzieje się tak, ponieważ mają dziesięć razy mniej czopków, czyli receptorów światłoczułych, decydujących o rozróżnianiu barw i dysponują tylko dwoma ich rodzajami i umożliwiającymi widzenie żółtych i niebieskich odcieni.
5). Suka choć raz powinna mieć szczeniaki – jest to najczęściej powtarzany mit o psach. A jak jest prawda? W naturze, na przykład wśród wilków, rozmnażają się jedynie osobniki najsilniejsze. Słabsze czekają w kolejce lub nie robią tego nigdy. Ewentualne problemy zdrowotne suczki też zazwyczaj nie są związane z tym, że nie ma ona potomstwa. Natomiast wczesna sterylizacja może zmniejszyć między innymi ryzyko zachorowania na nowotwór sutka czy ropomacicze.
6). Kundelki są zdrowsze i mądrzejsze od psów rasowych – niestety kundelkami z reguły przejmujemy się mniej niż psami rasowymi, w związku z tym nie prowadzi się badań ani statystyk na temat zdrowia mieszkańców. W rzeczywistości psy wielorasowe, zwłaszcza duże, nie są wyraźnie odporniejsze na choroby niż psia arystokracja. Nierzadko widzimy też, że starsza osoba idzie ze swoim kundelkiem ulicą, a on, mimo że nigdy nie chodził do psiej szkoły, trzyma się nogi opiekunki. Czy to oznacza, że kundelek jest wyjątkowo mądry? Prawdopodobnie każdy pies, także rasowy, o podobnym usposobieniu do tego kundelka, mógłby prezentować takie zachowanie. Z drugiej strony, za najmądrzejsze na świecie psy uważa się border collie, które na przykład świetnie pasą owce. Czy kundelek mógłby także być w tym dobry? Prawdopodobnie tak, ale nie znamy nikogo, kto sprawdzałby w tej dyscyplinie swego mieszkańca, a mamy wśród znajomych kilku właścicieli borderów i owczarków australijskich, którzy trenują z nimi frisbee lub pasienie.
1 thoughts on “6 najczęstszych mitów o psach”
Comments are closed.
Faktycznie, mój pies również nie ma nic przeciwko alkoholowi, chociaż słyszałem o tym mity.