Socjalizacja psa – co warto o tym wiedzieć?
Socjalizacja psa w wieku szczenięcym wpływa na jego późniejsze życie. Dlatego warto prawidłowo ją przeprowadzić. Nieco trudniejsza może być socjalizacja dorosłego psa, którego adoptujemy, jednak nie jest to niemożliwe. Socjalizacja to nie tylko zapewnienie psu kontaktów z innymi psami, ale również z ludźmi. Musimy przyzwyczajać szczeniaka do nowych sytuacji, dźwięków czy miejsc. W przeciwnym razie pies nie będzie wiedział jak się zachować w nowej sytuacji, przez co może szczekać na ludzi bądź inne psy. Szczekanie, ciągnięcie na smyczy czy próba ucieczki to jedne z oznak niewłaściwej socjalizacji.
Socjalizacja psa – co warto o tym wiedzieć?
Socjalizację szczeniaka rozpoczynamy już od pierwszych wspólnie spędzanych chwil. Pies po przybyciu do domu musi mieć szansę na zapoznanie się z zapachami, a także rzeczami, które znajdują się w pomieszczeniach. Dla szczeniaka wiele z tych rzeczy będzie nowych. Musimy nauczyć psa tego, że nie może zaczepiać innych ludzi czy wybiegać na ulice w czasie spacerów. Ważne jest to, żeby zabierać psa na spacery zarówno w spokojne miejsca, jak i te głośniejsze. Takie urozmaicenie pozytywnie wpłynie na pewność siebie psa. Psy lubią rutynę w czasie spacerów, jednak raz na jakiś czas warto zabrać pupila w nowe miejsce. Oswajanie się z nowymi miejscami sprawi, że pies nie będzie bał się zmian w przyszłości. Mowa tutaj np. o wakacyjnym wyjeździe bądź przeprowadzce.
Psy potrzebują kontaktów z innymi czworonogami. Warto pozwolić szczeniakowi na zabawę, nawet z większymi psami. Często te większe psy, których tak się boimy są znacznie spokojniejsze od małych psów. Małe psy częściej szczekają na innych. Warto zaprzyjaźnić się z sąsiadami, którzy mają ułożone psy. Może ktoś w okolicy także ma szczeniaka. Dzięki temu psy mogłyby wspólnie bawić się już od małego. Jeśli w czasie spaceru zauważymy innego psa musimy obserwować swojego pupila. Pies da nam znać czy chce się przywitać z innym czworonogiem. Jeśli jednak nasz pies stanie przestraszony w miejscu bądź będzie próbował uciekać w inną stronę, nie powinniśmy zmuszać go to kontaktu z innym psem. W tym wypadku najlepszym wyjściem będzie odejście na bok. W ten sposób nasz pupil będzie mógł z bezpiecznej odległości obserwować psa.